HEKI ISTUTAMINE

Hekid elavad, müürid mitte!

KAUNIS HEKK EELDAB HEAD PLANEERIMIST

Heki istutamine –
olulised valikukriteeriumid:

Okas- või lehtpuu? Igihaljas või heitlehine? Milline on pinnas? Kas hekk peab varjama vaadet, olema piirdeks või asendama tara? Millise kujuga peab hekk olema, kas teda kärbitakse tugevalt või lastakse vabalt kasvada?

HEKID

Igihaljad hekid on kogu aasta läbipaistmatud ja pakuvad sõltuvalt liigist ja laiusest sama hästi kaitset müra ja pilkude eest kui müürid või aiad.

Heitlehised hekid on inimeste jaoks, kes elavad täiesti teadlikult aastaaegade järgi. Suvel on nad haljad, sügisel pilkupüüdvalt kirjud ja talvel pakuvad silmailu härmas oksad. Hekid pakuvad elupaika loomadele ja on kassikindlaks pesapaigaks laululindudele.

Hekil on palju ülesandeid. Kõigi kasulike omaduste kõrval on olulisem see, et hekki peab olema kena vaadata ning see peab tuju rõõmsaks tegema.

Mis puudutab suurust ja sorti, on meie valik väga lai. Kõik heki-taimed, mida meie juurest leida võib, on kasvanud hästi hooldatud avamaapeenardel. Mitme aasta jooksul kasvanud taimed on väga vastupidavad. Hekid aedade ja terrasside jaoks, varjamiseks ja piirdeks – kõik on kindla juurestikuga, terved ja tugevad.

TUTVU MEIE HEKITAIMEDEGA

KASTMINE

Vesi on elu allikas – taimede puhul pole see teisiti kui inimestega. Just vahetult pärast istutamist on äärmiselt tähtis taime niiskena hoida. Eriti siis, kui ilm on kauem kuivana püsinud. Kõrvetuse ja seenhaiguste vältimiseks ei tehta taimi ülaltpoolt märjaks otsese päikese käes, vaid kastetakse korralikult ainult juurte juurest.

Kastmise põhireegel: pigem harvem, aga intensiivselt!

Kasta ei tohi iga päev. See võib põhjustada liigniiskust ja taimede püsivat kahjustust. Palaval suvel kastke 2‒4 korda nädalas vastavalt taime kõrgusele umbes 10 l veega. Väikesed mullavallid (kastmisvallid) taime ümber väldivad vee voolamist külgedele.

IGA 2-4 PÄEVA TAGANT VASTAVALT TAIME KÕRGUSELE UMBES 10 L VETT

Vahetult enne talve saabumist tuleb taimi veekord intensiivselt kasta, sest just igihaljastest taimedest aurab talvelgi niiskust. Kastmist ei tohi alahinnata. Eelkõige suvekuudel, sest taimed võivad väga kiiresti kahjustada saada. Ärasõidu puhul hoolitseda selle eest, et mõni naaber või sõber regulaarset kastmist jätkaks.

Kasvufaasis võivad mõnel taimel lehed kollaseks või pruuniks minna. Esimestel nädalatel on tegemist normaalse nähtusega, mida saab mõistliku kastmisega parandada.